A JEDNAK! ŚMIERĆ TO NIE KONIEC! – SENSACYJNE ODKRYCIE NAUKOWCÓW!

Doznania z pogranicza życia i śmierci – temat, który stale powraca i cieszy się niezmiennym zainteresowaniem. Czy świadomość jest w staniem przetrwać śmierć organizmu? Naukowcy już to wiedzą - kiedy umrzesz, Twój MÓZG będzie WIEDZIAŁ, że JESTEŚ MARTWY!

Słyszałeś na pewno nie raz historie o osobach, które przeżyły śmierć kliniczną. Ludzie, którzy ją przeżyli opowiadają, że podczas operacji unosili się nad swoim ciałem, patrząc, jak lekarze gorączkowo pracowali, aby utrzymać ich przy życiu.

CZY NASZA ŚWIADOMOŚĆ MOŻE ISTNIEĆ POZA CIAŁEM? CZY MÓZG PRACUJE PO ŚMIERCI CIAŁA?


Podobnie, jak w kultowym horrorze lat 90. „Linia życia” z Ellen Page, naukowcy odkryli, że świadomość osoby po śmierci nadal funkcjonuje! W filmie grupa młodych lekarzy przeprowadzała niebezpieczny eksperyment zatrzymując i uruchamiając na zmianę akcję serca, aby dowiedzieć się, co dzieje się w zaświatach. Co prawda w realnym życiu nikt nie stosuje tak drastycznych i ryzykownych metod, jak doświadczalne wstrzymywanie akcji serca, jednak naukowców nurtuje wciąż to samo pytanie: co dzieje się z naszą świadomością po śmierci?
Dr Sam Parnia i jej zespół z New York University Langone School of Medicine postanowili znaleźć odpowiedź w mniej niebezpieczny sposób. Polega on na przestudiowaniu relacji osób z Europy i USA, które przeżyły śmierć kliniczną i powróciły do życia. Osoby te potrafiły m.in. wskazać ustawienie zespołu medycznego podczas trwania operacji oraz przytoczyć rozmowy, które się wówczas toczyły. Każdorazowo personel potwierdzał to, co ze szczegółami zapamiętali pacjenci.

SKĄD WIEMY, KIEDY NASTĘPUJE ŚMIERĆ?


Według medycznej definicji, za śmierć uznaje się stan, gdy serce przestaje bić i odcina dopływ krwi do mózgu. Funkcje mózgu zostają zatrzymane i nie jest on już w stanie utrzymać ciała i narządów przy życiu. Dr Parnia wyjaśnia, że kora mózgowa, tzw. „część myśląca” mózgu, również natychmiast zwalnia, a na aparaturze monitującej funkcje życiowe pojawia się płaska linia, oznaczająca zanik fal mózgowych, który ma miejsce w ciągu 2 do 20 sekund. To ostatecznie skutkuje śmiercią mózgu, a według medycyny jest to śmierć pacjenta.
Dr Parnia i jej koledzy obserwują również reakcje mózgu na zatrzymanie akcji serca, aby określić ile z tych doświadczeń odnosi się do aktywności mózgu. „Jednocześnie studiujemy ludzki umysł i świadomość w kontekście śmierci, aby zrozumieć czy świadomość zostaje unicestwiona, czy też trwa przez pewien okres czasu po śmierci – i jak odnosi się do tego, co się dzieje wewnątrz mózgu, w czasie rzeczywistym” – twierdzi Dr Parnia.
fot. shutterstockW marcu 2017 roku lekarze z kanadyjskiego oddziału intensywnej terapii odkryli u jednego z pacjentów ciągłą aktywność mózgu przez okres 10 minut po tym, jak odłączyli go od maszyny podtrzymującej życie. U trzech innych pacjentów niczego podobnego nie zaobserwowano. Przez ponad 10 minut po tym, jak medycy stwierdzili śmierć kliniczną, fale mózgowe – podobne, jak te, które działają podczas snu – nadal występowały. Naukowcy stwierdzili również, że doświadczenie śmierci może być różne w zależności od pacjenta, gdyż u każdego z nich zarejestrowano różne wyniki elektroencefalograficzne (aktywność elektryczną mózgu) zarówno przed, jak i po śmierci.

CZY ŚMIERĆ OZNACZA KONIEC?


Zanim odpowiemy na to pytanie należy zadać sobie inne: czym właściwie jest zjawisko życia i jak się ono przejawia?
Na ogół życie definiujemy, jako zespół zorganizowanych procesów fizycznych i chemicznych w określonych układach organicznych (organizmach), zdolnych do reprodukcji. Życie kojarzy się więc z biologicznym organizmem.
Na czym polega różnica między ciałem biologicznym przed śmiercią a ciałem tym zaraz po śmierci?
Pod względem budowy i składu chemicznego nie różni się niczym. Jednak w momencie śmierci ciało biologiczne zostaje opuszczone przez czynnik organizujący w tym ciele przebieg wszystkich procesów fizycznych i chemicznych. Bez tego czynnika zaczynają one przebiegać chaotycznie i przypadkowo, co prowadzi do zniszczenia struktury ciała i jego rozpadu. Więc skoro czynnik ten steruje wszystkimi procesami fizyczno-chemicznymi w organizmie, to nie może być czymś wymyślonym – bliżej niezdefiniowaną jaźnią, tylko musi to być układ o fizycznej naturze, odpowiedzialny za zjawisko życia. A więc tym czynnikiem nie może być samo biologiczne ciało, gdyż ono ulega „zużyciu” i wówczas nie jest już nam potrzebne.

W rezultacie takie tłumaczenie oznaczałoby, że świadomość, którą się ten fizyczny układ posługuje może przetrwać śmierć organizmu, gdyż funkcjonuje także poza ciałem., czego dowodzą liczne przypadki, w czasie których ludzie w wyniku śmierci klinicznej unoszą się nad swoim ciałem i widzą je z góry. Z drugiej strony, gdyby umysł umierał w momencie zatrzymaniem akcji serca, świadomość powinna również wtedy się zatrzymać. Jednak tak się nie dzieje.

ŚWIADOMOŚĆ PO ŚMIERCI TRWA NADAL!


Znane są liczne są przypadki, kiedy pacjenci oprócz świadomości przebywania poza ciałem, opisywali tunel i światło na jego końcu, które ich „wzywało”. Nie powinniśmy więc mówić o życiu po życiu, lecz o jego nieprzerwanym trwaniu. Po śmierci biologicznego ciała nie zostajemy unicestwieni, zmieniamy po prostu środowisko swej egzystencji. Świadomość nie jest abstrakcją, czymś wymyślonym, ponieważ każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Musi więc być wpisana w naturę i funkcjonować w rzeczywistości. Życie po śmierci zostało zatem „potwierdzone” przez ekspertów, którzy twierdzą, że świadomość trwa nawet, gdy serce człowieka przestało bić.
Śmierć jest nieuniknioną konsekwencją życia, jednakże chyba nikt nie jest w stanie się na nią przygotować. To nic nowego, że praktycznie każdy boi się umrzeć, bo nie do końca jesteśmy pewni czy po tamtej stronie coś jeszcze nas czeka. Oczywiście dla większości była to dotąd bardziej kwestia wiary i religii. Ale naukowcy sądzą, że znaleźli trochę światła na końcu tunelu i wszystko wskazuje na to, że życie po życiu istnieje, a każdy człowiek, nawet po swoim zgonie, zachowuje świadomość.
Nie powinniśmy się zatem zastanawiać czy istnieje życie po śmierci, ale jakie ono jest…

Agata Mościcka

Najchętniej czytane