DRASTYCZNE VIDEO! FILM Z EGZEKUCJI LEONA CZOŁGOSZA [18+]

Leon Czolgosz pochodził z rodziny polskich imigrantów. Urodził się w Alpenie, w stanie Michigan jako jedno z ośmiorga dzieci polskich imigrantów. Po 1880 roku rodzina przeniosła się do Alpene, a następnie do Cleveland w stanie Ohio.

Czołgosz porzucił rodzinną farmę, wyjechał wraz z dwoma braćmi i rozpoczął pracę w fabryce stali. Za uczestnictwo w strajku bracia zostali zwolnieni z pracy i wrócili do Cleveland. W tym czasie Czolgosz nawiązał kontakty z grupami anarchistów. Był powiązany z lewicową grupą  „Siła”.

Jak sam przyznawał duży wpływ na życie Czolgosza miało zabójstwo króla Włoch, Humberta I, dokonane przez Gaetano Bresciego. 31 sierpnia 1901 roku Czolgosz przyjechał do Buffalo, gdzie 6 września, w czasie wystawy Pan American Exposition dokonał zamachu, strzelając dwukrotnie do prezydenta USA Wiliama McKinleya. Został zatrzymany na miejscu zbrodni przez policję.

Leon Czolgosz po aresztowaniu - fot. wikimedia-commons domena publiczna

Prezydent zmarł z poniesionych ran osiem dni po zamachu. Czolgosz, po krótkim procesie, został skazany i stracony na krześle elektrycznym dnia 29 października 1901 roku w więzieniu stanowym w Auburn. Przed straceniem powiedział:


„Zabiłem prezydenta, ponieważ był wrogiem prawych ludzi – prawych robotników. Nie żałuję swojego czynu”.


 

Ciała Czolgosza nie wydano rodzinie. Mózg Czolgosza został dokładnie zbadany i opisany przez Edwarda Anthony’ego Spitzkę. Resztę ciała Czolgosza zalano kwasem siarkowym, natomiast listy i ubrania spalono. Po zabójcy miał nie pozostać nawet ślad...

Poniżej fragment niemego filmu autorstwa Edwina S. Portera z 1901 roku przedstawiający panoramę więzienia i scenę egzekucji zamachowcy.

https://youtu.be/t6E46pauUoM

Autor filmu: Edwin S. Porter, licencja creative-commons (CC BY 3.0)

Najchętniej czytane