"Ile dywizji ma papież?". 10 najlepszych powiedzonek Stalina

Stalin miał specyficzne poczucie humoru. Niektóre jego bon moty potrafiły po prostu zmrozić rozmówców. Nigdy do końca nie było wiadomo czy sowiecki dyktator żartuje czy mówi serio. Oto nasz ranking najlepszych "tekstów" Stalina.


1. A ile dywizji ma papież?


Opis: Na konferencji w Poczdamie w 1945 r., odpowiedź na słowa Churchilla, który przekazał, że papieżowi nie podoba się przejęcie władzy w Europie Wschodniej przez komunistów (gdy przekazano te słowa papieżowi ten podobno odpowiedział – „Powiedzcie mojemu synowi Józefowi, że spotka moje dywizje w życiu wiecznym”).2. Słyszałeś, co się stało w Niemczech? Zuch z tego Hitlera! Wspaniale! To dopiero zręczne posunięcie!Opis: Wypowiedziane do Anastasa Mikojana w reakcji na „noc długich noży” (podczas której Hitler dokonał rzezi swoich przeciwników w NSDAP).3. Największym szczęściem jest określić wroga, przygotować wszystko, zemścić się, a potem pójść spać.Opis: Dyktator w rozmowie ze swoim szefem ochrony.4. Amerykanie są jak Rosjanki; im więcej ich tłuczesz, tym bardziej cię kochają.Opis: Stalin do Mołotowa podczas konferencji jałtańskiej. Luty 1945 roku.5. Cóż to jest ta wasza Armia Krajowa? Co to za armia bez artylerii, bez czołgów, bez lotnictwa? Nawet broni ręcznej nie ma dosyć… To są drobne oddziałki partyzanckie, a nie regularna siła zbrojna. Słyszę, że rząd polski polecił tym oddziałom wypędzić Niemców z Warszawy. Nie rozumiem, jak to zrobią, bo przecież nie mają na to siły.Opis: 3 sierpnia 1944 na Kremlu do Stanisława Mikołajczyka, gdy ten przyjechał prosić o pomoc dla polskich oddziałów walczących w powstaniu warszawskim.6. Czekista ma tylko dwie drogi: albo awans, albo pod ścianę.


 


Opis: Stalin w rozmowie z Ławrientijem Berią, szefem NKWD.7. Ja mam ludzi mnogo!Opis: Wypowiedź na temat milionowych strat w Armii Czerwonej.8. Jesteście jak ślepe kocięta. Beze mnie ten kraj zginie.Opis: Na spotkaniu członków Prezydium partii komunistycznej w 1952, jako zarzut, że nie potrafią rozpoznać wrogów; w tym wypadku chodziło o „Żydowskich nacjonalistów – agentów amerykańskiego wywiadu”.9. Jeśli chcecie poznać ludzi wokół siebie, dowiedzcie się, co czytają.Opis: Wypowiedź Stalina z posiedzenia Komitetu Centralnego WKP (b) w 1938 roku.10. Kto będzie pamiętał o tej całej hołocie za dziesięć czy dwadzieścia lat? Kto dziś pamięta imiona bojarów, których pozbył się Iwan Groźny? Nikt. Ludzie muszą wiedzieć, że pozbył się wszystkich swoich wrogów. W końcu wszyscy dostali to, na co zasłużyli. (…) Iwan zabił za mało bojarów. Powinien zabić ich wszystkich żeby stworzyć silne państwo.


 


Opis: Stalin powiedział to na przyjęciu u Klimenta Woroszyłowa w obecności Siemiona Budionnego, Anastasa Mikojana i Wiaczesława Mołotowa w okresie „Wielkiej czystki”.


czytaj też: Inny Świat! Mieszkańcy Moskwy na zdjęciach z lat 80-tych XX wieku...

Najchętniej czytane