NIESAMOWITE! WSZYSTKO CO CHCECIE WIEDZIEĆ O MUMIACH TYLKO BOICIE SIĘ ZAPYTAĆ!

Pakiety VIP, mumifikacja za życia, czy otwieranie mumii! Wszystko co musisz wiedzieć o MUMIACH!

Historie o mumiach zdobyły niezwykłą popularność za sprawą zarówno filmowych hitów prosto z Hollywood, jak i niskobudżetowych horrorów czy imprez Halloween. Jednak niewiele osób zna prawdę o mumiach, oraz o tym, jakie było ich znaczenie w całej historii ich istnienia. Okazuje się, że niektóre fakty są o wiele ciekawsze niż wszystko, co wymyśliło Hollywood. Myślałeś, że już wszystko wiesz o mumiach? Myliłeś się!

Czy mumifikowano wszystkich Egipcjan?


Mumifikacja w starożytnym Egipcie była rytuałem przejścia, którego niestety nie każdy Egipcjanin miał zaszczyt doświadczyć. Był to niezwykle kosztowny proces, na który większości ludzi nie było stać. I tak samo, jak dziś otrzymujemy ofertę abonamentu telefonicznego czy pakietu telewizji, tak starożytni Egipcjanie oferowali rodzinie zmarłego trzy różne pakiety mumifikacji, w tym oczywiście najdroższy i najlepszy w ofercie – pakiet VIP.

fot. pixabay.com

Obejmował on gruntowne oczyszczanie organizmu i polegał na delikatnym usuwaniu narządów wewnętrznych oraz wypełnianiu wnętrza ciała cennymi substancjami, takimi jak mirra czy cynamon. Korzystanie z dwóch tańszych pakietów wiązało się z pewną degradacją społeczną. Rodziny, które wybrały tańszy pakiet, zwłaszcza, jeśli mogły sobie jednak pozwolić na lepszy plan, narażały się nie tylko na wstyd społeczny, ale również brały na siebie ryzyko nawiedzania przez zmarłego. Upiorne!

Dlaczego mumie miały otwarte usta?


Proces mumifikacji Egipcjan obejmował również rytuał znany, jako „otwarcie ust”. Usta na twarzach mumii pozostawiano otwarte, co symbolizowało proces oddychania. Działanie takie miało podobno nie tylko odmładzać zmysły zmarłego, ale również pozwalało mu cieszyć się jedzeniem i napojami (oczywiście po śmierci), które bliscy przynosili mu podczas wizyt na grobach. Rodzinny piknik w grobowcu? Na pewno kalorie w tym wypadku nie były żadnym problemem.

Popularna atrakcja – rozpakowywanie mumii


W czasach już bardziej współczesnych ignorowano całkowicie starożytne zakazy oraz klątwy. Tak właśnie robili Brytyjczycy. W epoce wiktoriańskiej mumie egipskie były rozpakowywane w Akademiach Medycznych. Polegało to na odwijaniu mumii i przeprowadzaniu autopsji przed zebraną publicznością. Rozpakowane zwłoki często sprzedawano. Jednak nie tylko tak zarabiano na mumiach. Co można jeszcze zrobić z garstką wyschniętych zwłok? Tworzono Mumia Brown – czyli niezwykle popularny i budzący duże zainteresowanie artystów „naturalny” pigment do farb, który doskonale się sprzedawał w tamtych czasach.


Mumifikacja za życia - czy to możliwe?


Myślałeś, że proces mumifikacji rozpoczynał się z ostatnim uderzeniem serca człowieka? Okazuje się, że niewielka liczba mnichów z Shingon w Japonii była mumifikowana, gdy jeszcze oddychali. Celem tej dziwacznej praktyki było wchodzenie w stan głębokiej, wiecznej medytacji. W ciągu 800 lat kilkunastu mnichom udało się stworzyć mumie samych siebie. Początek procesu obejmował dość drakońską dietę, która pozwalała na spożywanie wyłącznie tego, co można znaleźć w zalesionych górach, czyli: orzechy, korzenie drzew, korę i sosnowe igły.

Proces przygotowania mumii jest niezwykle kosztowny - fot. wikimedia-commons 

Myśląc o oczyszczeniu ducha ta ścisła dieta eliminowała dokładnie tkankę tłuszczową, mięśniową oraz wodę – w końcu zaczynała się mumifikacja ciała, gdy jeszcze ono żyło. Proces trwał 1000 dni, w połączeniu z medytacją. Mnisi przestawali jeść i kazali zakopywać się w niewielkiej studzience z rurką prowadzącą na powierzchnię, umożliwiającą oddychanie i pozwalającą na powolne umieranie z głodu. Jednak to nie koniec procesu. Tysiąc lat później grobowce mnichów zostały otwarte, by sprawdzić czy mumifikacja zakończyła się sukcesem. Jedynie ciała niewykazujące oznak rozkładu uznawano za odpowiednie i święte. Pozostałe po prostu wyrzucano.Jak widać mumie kryją w sobie tajemnice, o których tak naprawdę, być może nie chcielibyśmy wiedzieć, ponieważ są zbyt przerażające.

Agata Mościcka

Źródło informacji:
http://www.grunge.com

Najchętniej czytane