NIEWIARYGODNE! SOWIECKIE SNAJPERKI – NAJLEPSZE Z NAJLEPSZYCH!

2033

3. Róża Szanina – 57 trupów

fot. wikimedia-commons domena publiczna

 

Ta dziewczyna była bardzo zdeterminowana, żeby zdobyć wykształcenie. Wychowywała się w malutkiej wiosce w okręgu archangielskim na północy Rosji. W wieku ośmiu lat uparła się, że będzie codziennie chodzić do szkoły podstawowej – bagatelka 10 kilometrów w jedną stronę. Potem jako nastolatka uciekła z domu do odległego Archangielska, by uczyć się w szkole średniej. Od razu było wiadomo, że ta dziewczyna wiele osiągnie!

I rzeczywiście. Kiedy przyszła wojna była jeszcze uczennicą, ale dorabiała sobie po południami pracując jako przedszkolanka. Już wtedy wyróżniała się odwagą i pomagała strzec budynków rządowych przed atakami Luftwaffe.

Przełom nastąpił, gdy podczas blokady Leningradu poległ na froncie jej starszy brat. Róża zgłosiła się do wojska, ale nie pozwolono jej pójść na front. Zamiast tego skierowano do Centralnej Żeńskiej Szkoły Snajperek. 

I to było świetne posunięcie! Mimo, że jej „szlak bojowy” był bardzo krótki, bo zaledwie kilkumiesięczny, zdołała zanotować 57 celnych strzałów. Zaliczyła również kilka „dubletów” czyli dwóch celnych strzałów jeden po drugim. Słynęła z zimnej krwi i niezwykłej cierpliwości. Na swoją ofiarę, jak kobra, potrafiła czekać w bezruchu nawet kilka godzin…

Zginęła w styczniu 1945 roku podczas walk w Prusach Wschodnich. Wcześniej przyznano jej Order Chwały – elitarne odznaczenie wojskowe.

Bibliografia:

Praca zbiorowa „Snajperzy drugiej wojny światowej” Wydawnictwo RM, Warszawa 2014
Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Wydawnictwo „Czarne”, Warszawa 2012