PAWEŁ ZYZAK: WAŁĘSA NIE BYŁ ŚWIĘTY! NASZ WYWIAD [VIDEO]

Wywiad redaktora naczelnego niesamowitahistoria.pl, Marka Skalskiego z autorem jedynej pełnej, naukowej biografii przywódcy "Solidarności" PT. "LECH WAŁĘSĄ. IDEA I HISTORIA" 

Przedstawimy wywiad z dr Pawłem Zyzakiem autorem JEDYNEJ pełnej biografii naukowej Lecha Wałęsy wydanej w Polsce. Mimo zapowiedzi wielu znanych badaczy i historyków, jak do tej pory nikt nie zdecydował się uzupełnić pracy młodego historyka.

Korzystałem zarówno ze źródeł wywołanych, czyli tak zwanej "oral history", oraz źródeł dokumentowych, dostępnych w Instytucie Pamięci Narodowej jak i w innych archiwach, także z archiwów prywatnych.

Praca była fascynująca i pozwoliła mi w dużej mierze na odtworzenie tej mało znanej części życiorysu Wałęsy: jego dzieciństwa i młodości! Pozwoliła poznać pewne środowisko społeczne, w którym wzrastał i które go w znacznej mierze ukształtowało.

Dr Paweł Zyzak mówi w wywiadzie m.in. co najbardziej zaskoczyło go w trakcie pracy nad książką.

Lech Wałęsa przedstawiał się jako osoba bardzo religijna, pochodząca z konserwatywnej rodziny. Tymczasem moje badania pokazały, że przywódca "solidarności" bynajmniej nie wywodził się z takiej rodziny. Było wręcz przeciwnie. Religia nie była specjalnie ważnym tematem w jego domu rodzinnym 

Zachęcamy do obejrzenia całego wywiadu:

https://youtu.be/9Xkdk92WClU

Najchętniej czytane