Polacy postrachem walecznych Wikingów – kto rządził Bałtykiem w średniowieczu?

6258

Słowiańska potęga sieje zniszczenie wśród wrogów

Istnieją dowody, że z rozkazu Krzywoustego 
Pomorzanie dokonywali napadów na duńskie wybrzeża
               fot. wikimedia-commons

 

Przez długi okres czasu Słowianie pomorscy stawiali nader skuteczny opór wielkim siłom wrogów i odnosili sukcesy, jak np. w końcowym okresie panowanie Bolesława Krzywoustego, kiedy realizując jego plany polityczne występowali jako zbrojne ramię polskiego państwa na morzu. Istnieją pośrednie dowody, że to właśnie z rozkazu Krzywoustego Pomorzanie dokonywali napadów na wybrzeża Danii w okresie nieprzyjaznych stosunków polsko-duńskich.

czytaj też: Ranking największych mezaliansów w historii!

Jedną z największych tego rodzaju akcji była wspomniana już wyprawa księcia pomorskiego Racibora na Konungahellę, w wyniku której ten najbardziej jak do tej pory kwitnący ośrodek handlowy na Półwyspie Skandynawskim został zniszczony doszczętnie i nigdy nie powrócił do dawnej świetności. Owocem owej rejzy było uzyskanie tysięcy jeńców oraz niezmiernie bogatych łupów, jakie bitni Pomorzanie przywieźli ze sobą.

Przykry koniec ambitnych planów

Niestety, przedwczesna śmierć Bolesława Krzywoustego uniemożliwiła ówczesnej Polsce umocnienie się nad Bałtykiem i utworzenie własnej floty wojennej. A było nawet gorzej, ponieważ rozbita na dzielnice Polska bardzo szybko utraciła swoje nadbałtyckie posiadłości, a pozbawione silnego oparcia politycznego i zaplecza lądowego siły morskie książąt pomorskich, które dochodziły w niektórych okresach rządów Bogusława I nawet to 500 jednostek, uległy zniszczeniu w walce króla duńskiego i książąt niemieckich. Tym samym niestety zakończył się krótkotrwały okres świetności i władztwa Słowian na Morzu Bałtyckim.

Źródła: L. Moczulski – „Tajemnice wczesnych Słowian”; A. Szrejter – „Pod pogańskim sztandarem”; Wikipedia,

1
2
3
PODZIEL SIĘ