Potężna "mana" czeka na odkrycie! Tajemnica pochówku króla Kamehameha

Król Kamehameha, władca królestwa Hawajów, zmarł w maju 1819 roku, jednak po dziś dzień nikt nie znalazł jego miejsca pochówku. Jest to o tyle ciekawe, że ten, komu będzie dane odkrycie szczątków zasłużonego władcy najprawdopodobniej będzie w stanie przejąć jego wielką siłę, zgromadzoną pod postacią jakże cennej dla Hawajczyków – many.

 

Kości Kamehamehy zostały ukryte zgodnie z najważniejszą hawajską tradycją - hunakeli, w której człowiek jest pochowany w całkowitej tajemnicy, a lokalizacja miejsca spoczynku nigdy nie zostanie ujawniona. Hawajczycy uważali, że jest to konieczne do ochrony jego many, która stanowiła o jego władzy.

Hawajczyk jest silny siłą swojej many


Mana jest potężną i wszechobecną energią o duchowej naturze. Był to kamień węgielny hawajskiej religii, która obejmowała całe życie Hawajczyków. W związku z tym modlili się i wielbili swoich bogów podczas codziennych czynności. Ponieważ Hawajczycy byli animistami, wierzącymi, że duchy mogą mieszkać nawet w nieożywionych rzeczach, według nich mana może również istnieć w przedmiotach, a nie tylko w ludziach i miejscach. Osoba może zdobyć manę lub może ją także stracić.

Były dwie główne ścieżki, które człowiek mógł wykorzystać, aby zwiększyć manę. Pierwsza ścieżka była wiodła przez akty wrogości, podczas gdy druga ścieżka polegała na angażowaniu się w związki seksualne z osobami o wyższym statusie. Sukcesy w bitwach, zabijanie przeciwników i rytualna ofiara z pokonanych wrogów przyczyniły się do zwiększania many danej osoby. Ponadto mana może zostać utrzymana i powiększona, gdy dwóch członków rodziny królewskiej z tej samej rodziny zaangażuje się w związek seksualny i będzie mieć dziecko. Szczególnie najwyżsi wodzowie strzegli swojej many i dbali o manę ich potomstwa, łącząc się z królewskim rodzeństwem. Ponieważ „potężna” mana pochodząca z rodziny królewskiej była bardzo pożądana, musieli oni bardzo się starać, aby ją chronić i utrzymać.
Król Kamehameha był jedną z takich osób z rodziny królewskiej, 
która, jak się sądzi, nabyła ogromną ilość many z wielu powodów.
fot. wikimedia-commons

 

czytaj dalej

Jego nadejście zapowiadano od wieków


Legenda mówi, że istniały proroctwa mówiące o boskim dziecku. Miałby on się urodzić w czasie burz i dziwnych świateł na niebie. Były to działania uważane przez Hawajczyków za zwiastun narodzin wielkiego wodza. Dlaczego w to wierzyli? Według Roberta Blusta, wybitnego językoznawcy z Uniwersytetu Hawajskiego, historia słowa "mana" odnosi się do sił natury, takich jak burze, wiatr i grzmoty. Rzeczywiście, kometa Halleya była możliwa do zaobserwowania z Hawajów w 1758 roku, w okresie narodzin Kamehamehy (dokładna data jego narodzin jest niejasna). Gdyby Kamehameha rzeczywiście narodził się w takim okresie, hawajscy ludzie przypisaliby noworodkowi obfitość many.

„Z powodu prognoz mówiących o jego narodzinach i groźby ze strony walczących klanów, Kamehameh został zabrany i ukryty zaraz po urodzeniu. Spędził wczesne lata w odosobnieniu w Waipio, wracając do Kailua w wieku pięciu lat. Mieszkał tam z rodzicami aż do śmierci ojca, a następnie kontynuował specjalne szkolenie od króla Kalani'opu'u, swojego wuja”.

Wujaszek zapewnił mu solidny trening


Trening zapewniony przez króla Kalani'opu'u zamienił Kamehamehę w silnego i zaciekłego wojownika. Jego sukcesy w licznych bitwach przynosiły mu coraz więcej many. Niektórzy mówili, że Kamehameha "porusza się w aurze przemocy". Walczył również w słynnej bitwie pod Zatoką Kealakekua, gdzie Hawajczycy zabili Kapitana Cooka!

czytaj też: Medyczni fachowcy starożytnego Egiptu! Niesamowity poziom medycyny w Kraju Faraonów

Kiedy zmarł jego wuj, Kalani'ōpu'u, "tchnął” on siły swojego boga wojny, Kuka`ilimoku w ciało swojego bratanka Kamehameha. Tak więc Kalani'ōpu'u dał Kamehamehowi potężną pozycję religijną jako „posiadacza” i  jednocześnie opiekuna hawajskiego boga wojennego, Ku. W rezultacie jego mana wzrosła ogromnie.

Namaszczony Kamehameh daje świadectwo swojej potęgi 

Król Kamehameh w pełni wykorzystał swoją nową pozycję, najpierw pokonując innych władców Hawajów. Później walczył w wielu zaciętych bitwach, aby ostatecznie zdobyć wszystkie wyspy. Przyniosło mu to tytuł Kamehameha Wielkiego i stał się władcą całego Królestwa Hawajów. Po raz kolejny jego sukcesy bitewne zwiększały jego manę.

W wieku 61 lat władca przeżył już wiele ze swych dzieci. Spędził 9 lat na O'ahu podczas zakończenia procesu zjednoczenia. Potem podróżował z wyspy na wyspę, aby cieszyć się owocami swojej pracy i przebywać ze swoim ludem. W końcu zamieszkał w Kailua Kona na Hawajach, gdzie spędził ostatnie 7 lat aż do śmierci. Ponieważ jednak był z natury wielkim strategiem, dokładnie zaplanował swój właściwy i bezpieczny pochówek.

Tajemniczy pochówek wielkiego władcy


William Kaihe'ekai Mai'oho, obecnie nieżyjący, był kuratorem Royal Mausoleum of Hawai'i. Był potomkiem Ho'olulu i Hoapili (zbieraczy pozostałości Kamehameha). Według Mai'oho, Ho'olulu, Hoapili i ulubionej żony Kamehameha, Keōpūolani, pracowali oni razem po śmierci króla. Rzucili jego ciało daleko na morze i zrobili specjalny pleciony kosz, by pomieścić jego święte kości. Kosz miał twarz z oczami, które zrobili z masy perłowej. Wykonali usta z prawdziwych zębów króla!.

Razem zabrali pod osłoną bezksiężycowej nocy jego kości do jaskini znajdującej się u wybrzeża. Mogli oni dotrzeć do tego miejsca jedynie kajakiem podczas odpływu. Ponieważ kości zawierały manę Kamehameha, opiekunowie pracowali, aby zabezpieczyć je przed kimś, kto może chcieć ukraść znajdującą się w nich manę. Dodatkowo musieli chronić miejsce pochówku przed profanacją.

czytaj dalej


Dziś pozostają nam tylko spekulacje na temat tego, gdzie mogli oni pochować króla Kamehameha. Według Wikipedii, "Kamehameh I" król Kalākaua szukał szczątków króla Kamehameha, a na podstawie informacji z jego źródła znaleziono dwa zestawy kości. Wziął kości do O'ahu w 1888 roku gdzie lata później, dr Louis Sullivan z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej, zbadał owe zestawy i doszedł do wniosku, że żaden z nich nie pochodził od zasłużonego władcy. Niektórzy wierzą że król Kalākaua rzeczywiście znalazł kości, ale zachował to miejsce w tajemnicy.

Król potrafił wykorzystać przełomowe czasy na swoją korzyść


Król Kamehameha żył w kluczowym okresie historii Hawajów, kiedy to Europejczycy odkryli wyspy i przywieźli ze sobą swoją technologię i broń. Później, dzięki pomocy tych broni, Kamehameha zebrał wielką siłę bojową, aby pomóc mu zjednoczyć królestwo. Ludzie znali Kamehamehę jako inteligentnego stratega i silnego przywódcę. Ciężko pracował, aby zachować hawajską religię i kulturę. Dodatkowo, jego sukces w wojnie doprowadził do tego, że stał się on bardzo szanowanym i wzbudzającym trwogę władcą.Jednak według Hawajczyków wszystko zależało od many: many, która została oddana Kamehamehowi w czasie jego narodzin, many, którą zgromadził przez całe życie, oraz many, która stworzyła jeden system polityczny i przyniosła zjednoczenie dla wysp. . To jego boska moc zbudowała  go jako człowieka i króla. I odtąd stał się Kamehamehiem Wielkim.

czytaj też: Stworzyli potęgę i zniknęli. Dlaczego upadła cywilizacja minojska?

Co by się stało, gdyby ktoś kiedykolwiek odkrył miejsce ostatecznego spoczynku wspaniałego władcy? Czy cała jego ogromna mana przeniesie się do tego, kto odnajdzie jego szczątki? Wygląda na to, że odpowiedź na to pytanie pozostaje jak na razie tajemnicą…

Źródła: Pu`ukoholā Heiau,” National Park Service, hawaiihistory.org, Star Bulletin, “Mai’ohos feel drawn to royal burial site,”

 

 

 

 

Najchętniej czytane