SENSACYJNA WIADOMOŚĆ! OPUSZCZONA W 1967 ROKU AMERYKAŃSKA STACJA KOSMICZNA NAGLE ZACZĘŁA TRANSMITOWAĆ SYGNAŁY!

Czytając informację - satelita, który milczał od dziesięcioleci, nagle zaczął wysyłać nowe sygnały! - możesz oczywiście podejrzewać, że urządzenie to zostało przejęte przez kosmitów próbujących teraz komunikować się z Ziemią. Być może ostrzegają nas, że planują inwazję!


Możliwe, że takie myśli pojawiły się również w głowie Phila Williamsa, angielskiego astronoma - amatora  z  Kornwalii, który jako pierwszy, w 2013 roku, odebrał tajemnicze sygnały z opuszczonej stacji. Badacz określił przekaz jako "upiorne dźwięki". Jego zaskoczenie było jeszcze większe, gdy okazało się, że przesyłane wiadomości  pochodzą  z opuszczonego satelity LES1, który "zaginął" w 1967 roku.


LES1 – ZAGUBIONA STACJA KOSMICZNA


LES1 była jedną z kilku jednostek wyprodukowanych i wypuszczonych w kosmos przez Laboratorium Lincolna w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w latach 1965-1967. Jednostki te, zaprojektowane głównie do testowania nowej technologii komunikacji satelitarnej, były oznaczone numerami od LES1 do LES9.


fot. Max.Pixel.com

 

Jak się okazało, uruchomienie pierwszych czterech satelitów nie poszło tak, jak oczekiwano. W szczególności to właśnie LES1 nie zrealizował większości zaplanowanych celów. Kontakt z satelitą został całkowicie utracony dwa lata po jego uruchomieniu i od tego czasu kręcił się po orbicie wokół naszej planety, pozostając całkowicie poza zasięgiem jakiegokolwiek kontaktu.

KTO NADAWAŁ SYGNAŁY Z OPUSZCZONEJ STACJI KOSMICZNEJ?


W 2013 roku wszystkich zaskoczył fakt, że stacja kosmiczna LES1 zaczął nagle wysyłać sygnały, w powtórzeniach co cztery sekundy. Phil Williams sugerował wtedy, że to awaria jednego z komponentów satelity mogła spowodować, że zaczął ponownie wysyłać sygnały.


 

Częstotliwość sygnału wynosiła 237 MHz.  Satelita był jednak w stanie transmitować tylko wtedy, gdy jego panele słoneczne były wystawione bezpośrednio na działanie światła. Sygnał  przestawał działać, gdy panele statku wchodziły w cień, który tworzył sam satelita.

"Napięcie w panelach słonecznych zmieniało się i dzięki temu mógł powstawać widmowy sygnał" - twierdził Williams.

Jednak bateria pokładowa satelity była już po 50 latach zdecydowanie całkowicie wyczerpana, więc tajemniczą zagadką jest moc, która sprawiła, że powstawał przekaz sygnałów.

NIEZNISZCZALNA STACJA KOSMICZNA LES1


Najbardziej zaskakujące w tej całej historii jest to, że elektronika zastosowana w LES1 została wyprodukowana pięćdziesiąt lat temu i chociaż wystawiono ją na ciężkie warunki kosmiczne, nadal  działała.  Pięć dekad  to niezwykle długi okres czasu, jeśli chodzi o rozwój technologii.


Stację LES1 uruchomiono ponad 10 lat wcześniej, zanim sonda Voyager-1 została wystrzelona w kosmos w celu zbadania zewnętrznych obszarów Układu Słonecznego. Elektronika używana w latach sześćdziesiątych była o wiele prostsza niż późniejsza i to było gwarantem jej trwałości.
Wiadomość o tym, że przestarzały satelita odezwał się po długim milczeniu z pewnością zaskoczyła  wszystkich w środowisku naukowym. Stacja została wystrzelona 11 lutego 1965 roku z przylądka Canaveral. Przestała wysyłać sygnały zaledwie dwa lata później.

KOSMICZNE ZGUBY


To nie jedyny przypadek zaginionej stacji kosmicznej. Podobna historia dotyczyła znacznie bardziej kosztownego statku kosmicznego - Solar and Heliospheric Observatory (SOHO), który zniknął bez śladu w 1998 roku. SOHO przestał wysyłać sygnały podczas wykonywania swojej misji obserwowania słońca. Astronomowie NASA ostatecznie zlokalizowali zagubiony statek i przywrócili z nim kontakt, gdy bezradnie kręcił się w przestrzeni.


W przypadku SOHO przyczyną utraty kontaktu była prawdopodobnie usterka oprogramowania, która doprowadziła do awarii jednostki.  Jeśli jednak chodzi o stację kosmiczną LES1 wszystko wydaje się o wiele dziwniejsze i bardziej nieoczekiwane, ponieważ do dzisiaj nie wiadomo skąd wzięło się zasilanie w tym dawno zapomnianym, starym sprzęcie.

Źródło informacji:


https://www.thevintagenews.com


Najchętniej czytane