TAJEMNICA! Tupac Shakur - kto i dlaczego ZAMORDOWAŁ ikonę RAPU?

Nagle po prawej stronie BMW prowadzonego przez Suge Knighta zatrzymał się biały cadillac, z którego tylnego siedzenia ktoś oddał strzały do Tupaca. Raper przyjął cztery kule w swoją klatkę piersiową. Zmarł kilka dni później w szpitalu...

Tupac Shakur był niezwykle znanym raperem i autorem wnikliwej muzyki, często odbieranej za agresywną. Wulgarne i pełne przemocy teksty często czyniły go celem wśród wrogów, a być może nawet w gronie przyjaciół. Był Elvisem Presleyem  gangsta rapu.

Uważany za przystojnego, niebezpiecznego i znienawidzonego przez matki na całym świecie, zmarły muzyk i aktor nadal jest IKONĄ RAPU. Do dziś wielu ludzi twierdzi, że Tupac Shakur nigdy nie zginął. Ale tak naprawdę nie powinniśmy pytać, czy Tupac nadal żyje, ale raczej, kto i dlaczego go zabił.

Jego kłótnia z Notoriousem wznieciła nienawiść między raperami


Tupac Shakur był kiedyś przyjacielem innego rapera, który nosił ksywę Notorious BIG. Muzycy mieli ze sobą ostrzejszą sprzeczkę, gdy Tupac został postrzelony w studio nagraniowym, w którym BIG pracował z szefem Bad Boy Entertainment. Tupac, który był związany z Death Row Records, twierdził, że został wystawiony i w końcu zaczął obrzucać inwektywami Notorious’a poprzez swoje utwory. To ostatecznie przerodziło się w legendarną walkę East Coast z West Coast, którą nasiąkli także fani z obu krańców Ameryki.
Tupac i Notorious BIG początkowo byli na dobrej stopie (wikimedia-commons)

 

Bliski przyjaciel wciągnął go w gangsterkę?


Kolejnym aspektem jego życia, które być może generowało napięcie i dramaturgię jego twórczości, była przynależność jego przyjaciela, Suge Knighta do poważnego gangu. Suge Knight był związany z Bloods – poważnym i brutalnym gangiem. Pojawiły się spekulacje, że Bad Boy Entertainment był powiązany z kolei z The Crips, ale fakty te nie zostały potwierdzone, a w każdym razie nie tak dokładnie i wyraźnie jak powiązania Suge Knighta z The Bloods. Tak czy owak, Tupac miał powiązania ze znanym, wrogim gangiem i jako taki mógł być wyraźnie celem dla Crips. Tym bardziej, w noc swojej śmierci Tupac brał osobiście udział w pobiciu jednego z członków krwawego wrogiego gangu.
Figura Tupaca znalazła się nawet w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds (Flickr)

 
Okoliczności dotyczące jego śmierci, rywalizacja gangów i wzajemne podejrzenia między bandytami, wszystko to do dzisiaj jest przedmiotem kontrowersji..i po dziś dzień, nie wiemy kto zamordował gwiazdora rapu.

Niedługo przed śmiercią pobił członka Cripsów


Do zamordowania rapera doszło kilka godzin po tym, jak Tupac Shakur, wraz z kolegami opuścili MGM Grand w Las Vegas, gdzie pobili jednego z członków Cripsów. Następnie samochód z Tupac’em pojechał wzdłuż Flamingo Road. Oprócz Tupaca w aucie znajdował się tylko Suge Knight, który siedział za kierownicą i w pewnym momencie zatrzymał się na czerwonym świetle, około godziny 23:17. Według niektórych źródeł, Shakur wyjrzał głową przez szyberdach i mówił coś do kilku kobiet z samochodu, który był  po lewej stronie BMW prowadzonego przez Suge Knighta. Według innych źródeł, Tupac Shakur siedział na fotelu pasażera, rozmawiając z wyżej wspomnianymi kobietami, a niektórzy rzekomo pamiętają, że miał on nawet zapięte pasy.

Śmierć nadeszła z tylnego siedzenia białego cadillaca


Według relacji, nagle po prawej stronie BMW prowadzonego przez Suge Knighta zatrzymał się biały cadillac, z którego tylnego siedzenia ktoś oddał strzały do Tupaca. Istnieją sprzeczne źródła dotyczące liczby wystrzelonych pocisków, liczby trafień Shakura a nawet dokładnego miejsca trafienia pocisków. Najczęściej przyjmowaną relacją jest ta, że raper przyjął cztery kule w swoją klatkę piersiową. Inne relacje mówią o tym, że przyjął jeden pocisk w klatkę piersiową i trzy w inne części ciała. W każdym razie to kula lub kule, które trafiły go w klatkę piersiową są odpowiedzialne za jego zgon. To spowodowało poważne krwawienie wewnętrzne i uszkodzenie jednego z jego płuc. Jednak Tupac wciąż żył, kiedy był zabierany przez pogotowie ratunkowe, a na miejsce zdarzenia przyjechała policja.
Tupac Shakur jest bez wątpienia legendarną ikoną gangsta rapu (Flickr)

 Matka kazała przerwać agonię Tupaca


Tupac Shakur przebywał w szpitalu przez sześć dni, zanim w końcu zmarł. Przeszedł kilka operacji, z których jedna polegała na usunięciu płuca. Po kilku przypadkach, w których wymagał on reanimacji, jego matka kazała odłączyć go od aparatury podtrzymującej życie. Jego śmierć podsyciła płomienie nienawiści pomiędzy East Coast a West Coast, a także mogła doprowadzić do nierozwiązanego przypadku morderstwa rapera Notorious BIG’a. Pojawiły się plotki, że Tupac został zamordowany z polecenia Notorious BIG’a i/lub Seana Combsa. Inna wersja mówiła, że za zamach odpowiedzialni są The Crips.

Legenda żyje po śmierci w wyobraźni fanów rapu


Wielu zagorzałych fanów Tupaca wierzy, że ich ulubieniec żyje nadal (wikimedia-commons)

Oczywistym podejrzanym w sprawie był Orlando Andersen, człowiek, którego Tupac Shakur pobił pod okiem kamery, kilka godzin przed swoją śmiercią. Został on jednak wykluczony jako podejrzany, ponieważ w momencie strzelania do Tupaca był on nadal przesłuchiwany przez policję. Ta z kolei twierdzi, że nie była w stanie zebrać więcej informacji od osób postronnych innych niż takie, że zabójca był afroamerykaninem w białym cadillacu z którym podróżowało czterech innych mężczyzn - i użył pistoletu, by zabić Tupaca. Pomimo zatłoczonych ulic i licznych świadków, policja nigdy nie znalazła owego białego samochodu ani żadnego z mężczyzn. Nie ma żadnych podejrzanych i istnieje tylko kilka wskazówek. Całe policyjne śledztwo poszło na marne. Policja winą za nieudane dochodzenie obwinia fakt, iż świadkowie często nie chcieli z nią współpracować. Niektórzy z nich z kolei twierdzą, że ta nigdy z nimi nie rozmawiała. Aurę tajemnicy związanej ze śmiercią Tupaca Shakura zagęszcza fakt, iż mógł on być umoczony w konflikt potężnych i bezlitosnych gangów. Jednak po dziś dzień wielu fanów jest przekonanych, że ich idol i legenda tego gatunku muzyki żyje nadal, zapewne gdzieś w ukryciu i ze zmienioną tożsamością.

Źródła: Tayannay Lee McQuillar – „Tupac Shakur: The Life and Times of an American Icon”; Cathy Scott – „The Killing of Tupac Shakur”,

Najchętniej czytane