TO PRZERAŻAJĄCE! - BRUTALNY EKSPERYMENT, KTÓRY MIAŁ UJAWNIĆ BIOLOGIĘ GŁODU

AMERYKANIE PRZEPROWADZALI EKSPERYMENTY NA LUDZIACH PODOBNE DO TYCH, KTÓRE WYKONYWALI W OBOZACH NAZIŚCI!


Podczas II wojny światowej 36 amerykańskich ochotników zgłosiło się do udziału w brutalnym eksperymencie naukowym, którego celem było zmierzenie reakcji organizmu ludzkiego na głód. Jaki był jego wynik? Czy eksperyment się powiódł?

KTO STAŁ ZA EKSPERYMENTEM?

Dr Ancel Keys, kierownik Laboratorium Higieny Fizycznej na Uniwersytecie w Minnesocie, wspierany z funduszy Armii Amerykańskiej rozpoczął kontrowersyjny eksperyment pod koniec II wojny światowej. Wsparcie finansowe z wojska dr Keys otrzymał, dzięki opracowaniu żołnierskich,  kieszonkowych opakowań żywności. Taka „dzienna racja” zawierała 2830 kalorii, 33 gramy białka i większość witamin potrzebnych żołnierzowi w ciągu dnia.

Z ponad 200 „ochotników”, zgłoszonych do eksperymentu, wybrano 36 mężczyzn o średniej wadze i doskonałym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Byli to młodzi ludzie, którzy odmówili udziału w walce ze względu na swoje pacyfistyczne przekonania, tak więc nie do końca ich decyzja udziału w eksperymencie była dobrowolna.. Dr. Keys wykorzystywał ich, jako szczury laboratoryjne, które, z obawy przed oskarżeniem o dezercję, zgadzały się na niewygodne, a nawet bolesne zabiegi medyczne, aby rzekomo umożliwić ludzkości lepsze zrozumienie ludzkiego ciała. Oddają się w ręce lekarzy i ludzi takich, jak Keys, skazywali się na ekstremalne donania zimna lub ciepła, wilgoci, pragnienia oraz głodu.

FAZY EKSPERYMENTU

36 ochotników weszło do laboratorium Keysa pod uniwersyteckim stadionem piłkarskim 19 listopada 1944 roku. Mogli swobodnie podróżować po mieście i uczestniczyć w zajęciach uniwersyteckich. Musieli pokonać co najmniej 22 mile tygodniowo i jeść tylko żywność dostarczaną przez laboratorium. Pierwsza faza eksperymentu – Faza Kontrolna – trwała dwanaście tygodni. Ochotnicy byli mierzeni i ważeni, aby określić ich wyjściowy stan zdrowia. Mężczyźni czuli się dobrze. Rozkoszowali się spacerami wzdłuż rzeki, aby zaliczyć wymagany dystans. Keys zapewnił także badanym 25 godzin zajęć tygodniowo z socjologii, nauk politycznych i języka.

Amerykanie też eksperymentowali. Fot. wikimedia-commons domena publiczna

Faza pierwsza zakończyła się bardzo szybko i wtedy rozpoczęła się Faza Głodu. Przez następne 24 tygodnie kalorie zmniejszono o połowę, a fizyczny i psychiczny stan zdrowia oraz waga były stale monitorowane. Efekt ograniczenia liczby kalorii nie był niczym zaskakującym. Brak tłuszczu spowodował, że mężczyźni przez cały czas byli zimni. Średnia temperatura ich ciała spadła prawie o stopień, a średnie tętno spadło do 35 uderzeń na minutę. Stali się zimni również pod innym względem – stracili zainteresowanie kobietami. Zamiast tego spędzali noce przeglądając książki kucharskie.WYNIKI EKSPERYMENTU

Jednym z kluczowych odkryć związanych z tym eksperymentem był fakt, że, jak się okazało suplementy witamin i białek miały bardzo niewielki wpływ na poprawę wyników badań u głodujących. Najważniejszym czynnikiem w szybkości odzyskiwania formy była liczba kalorii dostarczanych podczas ponownego karmienia.

Eksperyment zakończył się w grudniu 1945 r. Wynik opublikowano w formie 70-stronicowej ilustrowanej książeczki dla pracowników akcji humanitarnych, dostarczającej praktycznych instrukcji, jak najlepiej zrehabilitować głodującą populację. Również w dzisiejszych czasach instrukcja ta jest  szczególnie użyteczna w leczeniu zaburzeń odżywiania, ponieważ wyszczególnia zmieniające umysł skutki głodu. U pacjentów z zaburzeniami odżywiania w pierwszej kolejności należy leczyć objawy, zanim jeszcze można zidentyfikować i opanować psychologiczne przyczyny zaburzenia.

EKPERYMENT WZBUDZIŁ KONTROWERSJE

Eksperyment Keysa mimo, że był prawie dobrowolny, stał się ostatnim tak ekstremalnym badaniem na temat głodu. W tym samym czasie, w Norymberdze, ujawniono przerażające eksperymenty przeprowadzane przez nazistowskich badaczy na więźniach obozów koncentracyjnych. Światowa społeczność naukowa stwierdziła, że okrucieństw głodzenia ludzi nie wolno ponownie popełniać. Utworzono nowe standardy, określające granice etyczne eksperymentów medycznych na ludziach.

 

 

Najchętniej czytane