UWAGA! MOCNY FILM! SCENA ROZSTRZELANIA JAPOŃSKIEGO GENERAŁA!

Generał Fukei Shinpei miał prawo być szczególnie znienawidzony przez amerykańskich i brytyjskich żołnierzy. To właśnie on był komendantem jednego z najstraszniejszych japońskich obozów jenieckich na Malajach tak zwanego Changi Prison.

Niewiele robiąc sobie z zapisów międzynarodowych konwencji dotyczących praw jeńców zadecydował, ze każda próba ucieczki z obozu spotka się z jedyna możliwą karą - KARĄ ŚMIERCI! Rozkaz Sihnpei był skrupulatnie wypełniany.

W roku 1944 został mu przekazane dowództwo dywizji pancernej operującej na Filipinach. W trakcie walk, mimo że został otoczony przez siały US Army odmówił wykonania rozkazu ewakuacji wyspy Cebu. Został za to skazany przez japoński sąd wojenny na karę śmierci.

Decyzja ta została jednak uchylona przez japoński Cesarski Sztab Generalny. Ostatecznie pozostał na Cebu z resztka swojej decyzji i tam został ujęty przez Amerykanów.

Został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Pluton egzekucyjny wykonał wyrok w 1946 roku, dokładnie w tym samym miejscu, w którym przeprowadzano liczne egzekucje alianckich jeńców.

Generał Shinpei do końca zachowywał się honorowa. Tuż przed ostatnia salwą krzyknął: BANZAI!

Poniżej film przedstawiający egzekucję wojennego zbrodniarza:

https://youtu.be/OmE1lbr_VMI

źródło: British movietone

Najchętniej czytane