Kto zaatakował Polskę we wrześniu 1939 roku? Hitler, Stalin… i ten trzeci

7673

Słowacka agresja nie miała bezpośredniego wpływu na rezultat wojny 1939 r. Potencjał armii słowackiej był zbyt mały, by mogła ona przeważyć wynik starcia. Niemniej jednak umożliwienie Niemcom korzystania z terytorium słowackiego, bardzo ułatwiło operacyjna robotę Niemcom. Wojsko Polskie musiało bronić zdecydowanie dłuższego frontu. Współpraca ze Słowakami umożliwiła siłom Wehrmachtu przeprowadzanie dywersyjnych ataków już w pierwszych dniach wojny daleko na wschód od linii Wisły, co jeszcze pogorszyło sytuację. W zasięgu niemieckiego lotnictwa znalazły się zdecydowanie większe obszary II RP. Polskie siły zostały wzięte w potężne kleszcze, których szczęki zaciskały się zarówno od północy jak i południa. Okupacyjne siły słowackie pozostawały na polskim Spiszu i Orawie aż do zakończenie II wojny światowej.

Marek Skalski

źródła do tekstu: Czesław Grzelak, Henryk Stańczyk. Kampania polska 1939 roku. Warszawa: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2005.
Piekałkiewicz, Janusz. Polski wrzesień. Hitler i Stalin rozdzierają Rzeczpospolitą.. Warszawa: Magnum, 2004.
Zawadzki, Tadeusz. „Porównanie sił.” Polityka. Wydanie specjalne: Jak rozpętała się II wojna światowa sierpień 2009: 110-113.
„Agresja Słowacka na Polskę w 1939 roku..” Polska Niepodległa. 7.07.2008. http://www.dws-xip.pl/wojna/walka/walka2.html.

1
2
3
4
5
PODZIEL SIĘ