Zmusił DUŃCZYKÓW... by "upodobnili się do NIEWIAST". WIZYMIR- legendarny polski władca, który podbił DANIĘ!

"Dał im dwa wyjścia, zapłacić ogromną daninę albo upodobnić się do niewiast. Nie usłyszał decyzji więc nakazał jedno i drugie". Tak brzmi jedna z legend o Wizymirze, synu Lecha, drugim legendarnym władcy Polan i Lechitów.

Panował w IV wieku n.e., pochodził z rodu Lechitów i prawdopodobnie był synem słynnego Lecha pierwszego legendarnego władcy Polski.

Właściwie jako pierwszy w historii pojawia się w źródłach, które historycy uważają za wiarygodne. O tym jakim władcą był na ziemiach polskich ciężko jednak szukać informacji. Zdecydowanie więcej zaś wiadomo o wyprawach, które kierował w stronę siedzib Duńczyków. Co ciekawe, według ówczesnych miały być to wojny spowodowane wyłącznie chęcią "sprawdzenia swoich możliwości i męstwa".

Jak czytamy w historii Marcina Bielskiego


"Wizymir był bezlitosny dla Duńczyków, o których ziemie chciał powiększyć swoje państwo aż do Bałtyku. Udało mu się to i odebrał im wyspy – m.in. Rugię oraz Fionię. Następnie miał rozgromić wojów duńskiego króla Sywarda, po czym zostawić Duńczykom ledwie mały kawałek podbitego królestwa, a Syward został zobowiązany regularnie składać mu hołd."


 

Wizymir znany był z zachowań, które teraz określić można jako okrutne i bezsensowne. Sama chęć wypraw na Danię może być kompletnie niezrozumiała, szczególnie z uwagi na fakt, że nie przyniosła Polakom żadnych ekonomicznych korzyści. Poza tym o legendarnym władcy krąży też wiele mitów, które mogą wskazywać, że jego wyborami kierowały wyłącznie chwilowe nastroje.

czytaj dalej

Upodobnijcie się do niewiast!


Tak też było chociażby w przytaczanej powyżej sytuacji zniewolenia Duńczyków. Po tym, gdy wojska Wizymira w pełni opanowały wyspy i większość państwa Danów, w jego głowie powstał specyficzny pomysł podkreślenia zwycięstwa. Dał lokalnym wybór pomiędzy ogromną daniną bądź "upodobnienia się do niewiast". To drugie miało oznaczać konsekwencje w postaci statusu społecznego. Kobiety w tym czasie miały, mówiąc dość łagodnie, niską pozycję, a więc "upodobnienie się do niewiast" miało w zasadzie doprowadzić do stworzenia z Danów lud niewolniczy.

[caption id="attachment_684" align="alignnone" width="700"] fot. wikipedia.org[/caption]

Według legendy, jako że Wizymir długo nie mógł doczekać się odpowiedzi, toteż nakazał nałożenie obydwu kar.

Niektóre źródła podają również, że polski władca sprowadził do swojego grodu dwie córki króla Danii. Zrobił z nich swoje nałożnice...

Wizymir zmarł prawdopodobnie w 335 roku n.e. w bitwie nad rzeką Maricą.

czytaj też: Polacy postrachem walecznych Wikingów – kto rządził Bałtykiem w średniowieczu?

Najchętniej czytane