Czy żyjemy w roku 1720? Zadziwiająca teoria niemieckiego historyka...

Czy Karol Wielki w ogóle nie istniał? Czy Mieszko I i Bolesław Chrobry został wymyślony. Czy z kart historii powinno zniknąć 297 lat? To nie żart! Niektórzy naprawdę w to wierzą. Takie teorie głosi między innymi pewien niemiecki historyk.

Heribert Illig, twierdzi że tak naprawdę nasz kalendarz jest kłamstwem. Tak naprawdę mamy rok 1720. Po prostu z jakichś powodów blisko 300 lat historii zostało… zmyślonych i wstawionych do kalendarza…

Jak to możliwe. Pan Illig nie jest wariatem, przynajmniej oficjalnie i co więcej twierdzi, że ma dowody w postaci archeologicznych odkryć na poparcie swojej tezy.

Swoją teorie stworzył w 1991 roku i nazwał po angielsku Phantom Time Hypothesis czyli Teoria Fantomu Czasu. W skrócie chodzi o to, że zdaniem Illiga trzech wielkich władców średniowiecznej europy około 1000 roku zawiązało spisek i postanowiło całkowicie przebudowac średniowieczny kalendarz.

Ci trzej to Cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego Otton III, papież Sylwester II i cesarz bizantyjski Konstantyn VII.

Oszuści na tronach


Dlaczego to zrobiono? Po prostu trzej monarchowie uznali, że będzie lepiej wyglądało jeśli Otto rozpocznie swe panowanie w roku 1000, a nie 996 jak było naprawdę. Rok 1000 papież ogłosił „rokiem Pana”, a dla mentalności średniowiecznych mieszkańców Europy liczby miały ogromne znaczenie.

Co więcej władcy Europy, zleciły będącej na ich usługach armii skrybów w postaci europejskich zakonników odpowiednie spreparowanie i podkolorowanie historii.
          Karol Wielki - czy to postać wymyślona na potrzeby Ottona III?
źródło: wikimedia.commons - domena publiczna

Według zwolenników teorii fantomu czasu takie postaci jak choćby Karol Wielki w ogóle nie istniały, a były raczej postaciami mitycznymi, legendarnymi jak choćby angielski król Artur. 297 lat historii, okres pomiędzy latami 614 aż do 911 r naszej ery został po prostu „wklejone” do historii. Wygląda na to, ze blisko 300 at historii wczesnego średniowiecza to po prostu „fake”.

czytaj też: Na Wschód od Raju – mityczne królestwo Księdza JanaIllig twierdzi, że jest mnóstwo historycznych dowodów dokumentujących okres przed rokiem 614 i po roku 911, a tymczasem okres pomiędzy tymi datami to archeologiczna i dziejopisarska „czarna dziura”

Pokićkało się w kalendarzach


Sprawę komplikuje dodatkowo fakt występowania różnic w kalendarzach gregoriańskim i juliańskim. O ile rok w kalendarzu juliańskim ma dokładnie 365,25 dni, to kalendarz gregoriański jest dokładnie o 11 minut krótszy. To wszystko sprawia, że daty mocno się rozjechały.

Jakie dowody ma pan Illig na poparcie swych tez? Twierdzi na przykład, że zachodnioeuropejska architektura X wieku jest zbyt nowoczesna jeśli chodzi o styl. Dodatkowo publikuje dziesiątki prac, w których stara się udowodnić, że okres 300 lat wczesnego średniowiecza jest podejrzanie ubogi w znaleziska architektoniczne i zapisy kronikarskie.
       Papież Sylwester II. Czy to on był autorem tego diabelskiego planu?
źródło: wikimedia-commons. Domena publiczna

Można by traktować wynurzenia niemieckiego profesora jako odosobnione głosy jego i kilkunastu jego zwolenników, jednak w latach dziewięćdziesiątych teoria fantomowa zaczęła zdobywać wielu zwolenników. Na przykład doktor Han-Ullrich niemitz z uniwersytetu w Heidelbergu uznał, że

pomiędzy rokiem 1 n.e. a rokiem 1000 jest zbyt wiele wydarzeń, by mogły się tam zmieścić. Wydaje się, że cesarz August żył i panował około roku 300 n.e.”Teoria „fantonowa” ma jednak jedną podstawową słabość. O ile można zakładać, że wydarzenia w Europie zostały zmyślone, to jak wytłumaczyć wydarzenia historyczne z tego okresu w innych regionach świata, które zostały świetnie udokumentowane. Choćby wojny arabsko-bizantyjskie, czy rozkwit cesarstwa chińskiego… Środowiska naukowe na całym świecie nie pozostawiają na pracach Illiga czy Niemitza suchej nitki, traktując je jako efektowne, ale jednak bzdurne teorie. Ale jednak warto zastanowić się, czy Karol Wielki naprawdę chodził po świecie?

Źródło: all-that-is-interesting.com, curiosity.com, mysteriousuniverse.com

czytaj też: Dzień święty święcić! Tylko kiedy? Wielki spór o święto Wielkiej Nocy

Najchętniej czytane